OK
وب سایت آی پی اچ کو
capsul

مانیتول %10 - %20

گروه دارویی: دیورتیک اسموتیک
محلول های تزریقی مانیتول %10 و %20، محلول های تزریقی استریل، و بدون پایروژن، بدون ماده نگهدارنده هستند که در بسته بندی های 500/ 1000 میلی لیتری تک دوز جهت انفوزیون وریدی ارائه می شوند.
محلول تزریقی مانیتول به عنوان دیورتیک اسموتیک در فاز الیگوریک انسداد کلیوی حاد، کاهش فشار داخل جمجمه و درمان ادم مغزی، کاهش فشار داخل کره چشم در زمانی که درمان های دارویی دیگر پاسخگو نیست و نیز افزایش دفع مواد سمی از طریق ادرار در مسمومیت های دارویی استفاده می شود.
میزان دوز تجویزی و سرعت انفوزیون بر اساس شرایط بیمار و عملکرد کلیوی طبق نظر پزشک تعیین شود. به طور معمول میزان مصرف مانیتول 20 تا 100 گرم در یک دوره درمانی 24 ساعته است که در صورت لزوم به 50 تا 100 گرم در ساعت افزایش یابد. سرعت انفوزیون به طور معمول باید بین 30 تا 50 میلی لیتر بر ساعت تنظیم گردد.
بارداری: مصرف این دارو در بارداری ممکن است باعث بروز خطرات جدی برای جنین و مادر شود، لذا در بارداری بر اساس تجویز پزشک و زمانی که مصرف آن کاملا مورد نیاز است استفاده شود.


شیردهی: اطلاعاتی درباره ترشح مانیتول در شیر وجود ندارد، لذا در زنان شیرده با احتیاط کامل و طبق دستور پزشک مصرف شود.


•    از تزریق محلول های حاوی ذرات خودداری کنید.
•    قبل از تزریق بطری محصول از نظر وجود نشت و آسیب بررسی واز تزریق بطری های آسیب دیده و دارای نشتی اکیدا خودداری گردد.
•    قبل از تزریق وضعیت عروق بزرگ بررسی گردد. زیرا محلول های هایپرتونیک (اسمولاریته بالاتر از 600 میلی اسمول بر لیتر) از جمله مانیتول می توانند باعث آسیب به عروق گردند.
•    در صورت نگهداری محلول تزریقی مانیتول در دماهای پایین ممکن است در محلول کریستال های مانیتول تشکیل شوند که در این صورت محلول تزریقی مانیتول در حرارت غیر مستقیم ℃ 70 ( با استفاده از بن ماری یا آب گرم) حل و پس از اطمینان از حل شدن کامل کریستال های مانیتول و بازگشت دمای محلول مانیتول به دمای محیط انفوزیون انجام شود.

توجه: از گرم کردن محلول مانیتول توسط حرارت مستقیم(آون یا ماکروویو) اکیدا خودداری و از تزریق محلول گرم شده اجتناب نمائید.
در دمای زیر 30 درجه سانتی گراد نگهداری و از یخ زدگی و حرارت بالا محافظت گردد.
20/12 بطری پلی پروپیلن 500/1000 میلی لیتری محلول های  تزریقی مانیتول %10 و %20 به همراه بروشور در یک کارتن بسته بندی می شود.
Drug Facts and Comparisons, 2016
محصولات
LVP